סיכום ספירת הציפורים הגדולה ה - 15                                                                                                                                                
 שלום רב
ספירת הציפורים הגדולה הסתיימה בתחילת פברואר, עם התחלת בואם של סיסי החומות. כעת הסיסים כבר מקננים, וירוס הקורונה בשטח ולקראת בוא התור המצוי והשרקרק -  סוף סוף נשלח אליכם סיכום הספירה.
מסוקרנים לדעת מי הן הציפורים הנפוצות ביותר? האם חלו שינויים בנוכחות הציפורים בהשוואה לשנים הקודמות? מה קורה לאוכלוסיות הדרורים והחוחיות?  על כל אלו ועוד קראו  בסיכום ספירת הציפורים 2020 

לשאלות הקשורות לספירת הציפורים - מוזמנים לכתוב לשלומית  shlomitlif@gmail.com  או לנירית  nirita@spni.org.il

התמעטות דרורי הבית
 מחקר שהתבסס בין היתר על נתוני ספירות הציפורים לאורך השנים פורסם במהלך דצמבר 2012 בכתב העת Biological Conservation  ע"י פרופ'-משנה אסף שוורץ וד"ר אגת קולאוני מהטכניון. למידע על המחקר ניתן לעיין בכתבות.
כתבה על מחקר העושה שימוש בנתוני סירת הציפורים ותוצאותיה, 17.12.19 Ynet
כתבה על ירידה במספר ציפורים  25.09.19, הארץ
החוקרים הגיעו למסקנה שבמהלך 15 השנים האחרונות חלה ירידה מובהקת בשכיחותן של ציפורי בר נפוצות בישובים בישראל, כגון דרור-הבית ודוכיפת,ובמקבילחלה עליה  במספר הציפורים המתפרצות בישובים (עורב, יונה, צוצלת) ובעיקר עליה, בקצב מסחרר, של הפולשות - המיינה והדררה 843% ו-250% (בהתאמה). 
תוצאות ספירת הציפורים 2020 מראות שנמשכת ירידה באוכלוסיות דרורי הבית. ייתכן והסיבה לכך היא שדרורי הבית נדחקים מחורי הקינון שלהם על ידי הדררות והמיינות החזקות יותר מכיוון שאף הן מקננות חורים.
אי לכך אנו ממליצים להתקין תיבות קינון ייעודיות לדרורים בעלות קוטר חור של 35 מ"מ שמאפשר כניסת דרורים ולא מאפשר כניסת דררות ומיינות. 
למידע נוסף בנוגע לבנית או רכישת תיבות קינון הכנסו ל: 
הנחיות ליצירה עצמית של תיבת קינון לדרור וירגזי מאת דורון להב
שי הלוי: רכישה והתקנה של תיבות קינון ייעודיות לדרורים
 
אביב- תקופת הנדידה והקינון ופעילויות לימי בידוד:
עלוויות אחרונות עדיין נראות בחצרות, כשהן עסוקות בחריצות רבה באכילת כנימות וחרקים אחרים, צוברות שומן לקראת הנדידה הקרובה צפונה. בשמיים נראות להקות ענק של חסידות, שקנאים, עגורים ודורסים שממהרים אף הם לאירופה להתחיל שם את קינונם. בלילה נודדות מיליוני ציפורים מעל ראשינו- צפונה צפונה לאתרי הקינון.
ואצלנו? הזכרנו את סיסי החומות - רצוי להיכנס לדף השער של אתר 'ציפורי הבר בחצר'  ולצפות בזמן אמת במספר קינוני סיסים ממצלמות שהותקנו באדיבות 'עמותת ידידי הסיסים'.
החרוצים מוזמנים לדווח על מיקום קינים שמצאו בסביבתם  בסקר קינוני סיסים. 
ועוד בדף השער הנ"ל ניתן לצפות בזמן אמת בתחנת האכלה לדרורים ובקן תנשמות שמצולמים ממצלמות שהותקנו על ידי ד"ר מוטי צ'רטר במסגרת מחקר אקדמי שהוא עורך. 
אוהבים לצפות בקינוני עופות? היכנסו לדף השער של אתר הצפרות הישראלי ומשם תוכלו לצפות בקינון של נשר מקראי, עקב עיטי  וחיוואי הנחשים .

מומלץ לצפות בציפורים מהמרפסת, או מטיול בטבע ולדווח לאפליקציית או אתר eBird/Israel 
הנחיות להורדת האפליקציה לסלולרי . 
 הנחיות לדיווח באתר eBird/Israel  

מומלץ להכין מתקני האכלה פשוטים ולהתקין בחצר מול החלון או המרפסת. לרוב מגלות הציפורים את המתקנים לאחר מספר ימים או שבועות. 

חוחיות:
על פי תוצאות הספירה החוחית הולכת ומתמעטת בישראל. סיבות אפשריות להתמעטות האוכלוסייה שלה הן הרס בתי גידול, וגם לחץ צייד בלתי-חוקי מוגבר: ביהודה ושומרון ובארצות ערב נהוג לגדלה כציפור בכלוב. אי לכך עבריינים צדים אותה במספרים גבוהים למטרות מסחר. אם לא תינקט פעולה משמעותית יותר כנגד תופעת ציד החוחיות – הן בחינוך והן באכיפה - יתכן שהציפור היפהפייה ונעימת הזמירות הזו תעלם מהנוף ברוב חלקי הארץ.
מה ניתן לעשות כדי לעודד את אוכלוסיית החוחיות? החוחיות ניזונה מזרעים של צמחי בר ממשפחת המורכבים. ניתן להשאיר צמחים אלה בשדות ובצידי הדרכים ולאפשר להם ליצר זרעים  (גדילנים, ברקנים, חרציות, סביונים, כנפון נאה ועוד) וגם ממש בימים אלה ניתן לזרוע עבורן בגינה  חמניות ננסיות .

חוחית עומדת על גדילן. צילם יהודה כץ

חוחית אוכלת זרעי ברקן . צילמהסווטלנה ויפולסובה


 
 

                                   בהנאה רבה! 

 

נודה לכם אם תעבירו מידעון זה גם לחבריכם

דורון להב. שלומית ליפשיץ 
המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה