ציפורתון 39 ינואר 2016
 התחלת ספירת הציפורים הגדולה ה- 11
                                                                                                                                                             
 שלום רב וחורף נעים! 
שנת 2016 נפתחת בספירת הציפורים הגדולה בשיתוף ציבור. בתאריכים: ד' שבט, 14 בינואר עד כ"ז שבט,  6 בפברואר, 2016
על מה ולמה?
מיזם 'ספירת הציפורים הגדולה של ציפורי הבר בחצר ' נערך משנת 2006 במטרה לעקוב אחרי השתנות אוכלוסיות הציפורים, למען שמירה על הציפורים ולהגברת הזיקה שלנו לציפורים ולטבע. 
הציבור הרחב מוזמן לצאת ולספור את הציפורים בגינה או בחצר בישוב. הספירה מתקיימת מידי שנה, החל ממחצית ינואר למשך שלושה שבועות. מספר המדענים והצפרים המקצועיים מצומצם ואנו פונים לעזרת הציבור -  הנתונים המגיעים מהקהל מסייעים למומחים לבנות בסיס נתונים רב שנתי הכולל את הרכב ומספר מיני ציפורי הבר שבקרבת ביתנו, ולאפיין מגמות ושינויים באקולוגיה שלהן במהלך השנים. המידע שמתקבל הוא בעל ערך למדענים, לצפרים, לחובבי הטבע ולכלל הציבור.
מה למדנו עד כה?
בספירה של שנת 2015 הגיעו אלינו למעלה מ 750 טפסי דיווח (מ 242 יישובים שונים) בהם נספרו 35,915 ציפורים, מ- 110 מינים שונים. ניתן לראות את הנתונים לפי דיווחי ספירות שנשלחו מכל יישוב או לפי מיני הציפורים במפה שבקישור וגם במצגת .
חמשת המינים השכיחים ביותר בספירת הציפורים (הסיכוי הגדול ביותר לראות אותם בספירה)  הם עורב, דרור-הבית, צוצלת, בולבול ויונה. מבין המינים הפחות שכיחים בחצר הבית ניתן להצביע על החוחית, וזאת כנראה כתוצאה מציד לא חוקי והתמעטות בתי גידול שמתאימים לה. לאורך השנים אנו רואים מגמת  עליה בשכיחות התצפיות בדררה מיינה ותוכי נזירי, שהם מינים פולשים המתפשטים בארץ. המינים צופית, עורבני, ירגזי ומינים נוספים שומרים על יציבות.
 

סופרים ונהנים! צילמה סנדרה ליפסן                                     

איך משתתפים?
בחרו יום אחד בין יום חמישי ה- 14 לינואר למוצאי שבת 6 לפברואר (כולל) וערכו בו את הספירה בשטח שבחרתם (גינה, חצר, מגרש או פארק בישוב). שעות הספירה הרצויות הן בין שבע לעשר בבוקר, אז  הציפורים פעילות בחיפוש מזון וניתן לצפות בהן בקלות, אבל ניתן לספור גם בשעות אחרות.
עמדו או שבו במקום ממנו תוכלו לראות את כל השטח הנדגם (רדיוס של 50 מטר). התייחסו לשטח הנצפה עד גובה צמרות העצים או מעט מעליהן. לפני הספירה – הקדישו מספר דקות לזיהוי הציפורים ואפשרו לציפורים להתרגל לנוכחותכם.
היעזרו בטופס הדיווח בשטח המכיל גם תמונות של מיני הציפורים הנפוצות. רשמו גם מינים נוספיםשתראו.  רשמו את שם הציפור ואת מספר הפרטים מכל מין שאתם רואים במשך 10 דקות.  הימנעו מספירה כפולה - כאשר הציפורים הנספרות הן במספר גדול והן נעות בשטח (למשל להקה גדולה של דרורים) ספרו את המספר המירבי של הציפורים שאתם רואים בתצפית אחת במהלך זמן הספירה.
לקבלת מידע נוסף וכן הפניה לדפי ספירה באנגלית ובערבית היכנסו לקישור
אם ברצונכם לספור מספר שטחים – המרחק ביניהם יהיה לפחות 300 מטר. לכל שטח שבחרתם יש להקליד טופס נפרד.

את הנתונים הקלידו  בקישור  אותו ניתן למצוא גם באתרי האינטרנט של מרכז הצפרות הישראלי וגם של המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר. או שלחו במייל ל  ,shlomitlif@gmail.comבפקס 050-9861388 או בדואר- לשלומית ליפשיץ רחוב הזוהר 10 הרצליה 4640136. 

השנה לראשונה אנו מבקשים מאנשים לשים לב לנוכחות התוכי הנזירי ולדווח. התוכי הנזירי הוא מין פולש ממוצא דרום אמריקאי  נפוץ מאד באזור המרכז והשרון והספירה תסייע לעקוב אחרי התפשטות האוכלוסיה שלו בישראל.
   
           
תוכי נזירי משמאל ודררה מימין. צילום: ברוך אלרט


צאו,  סיפרו ציפורים וספרו לחברה כדי שיספרו גם! 


סקרים וספירות נוספות
תוצאות סקר יום הגעת הנחליאלי הלבן בשתוף ציבור  הראו שההגעתו השנה הייתה בתאריכים זהים לאלה של השנה שעברה . תודה לכל מי שהשהתתף
בנוסף אנו ממשיכים בסקרים המתמשכים בהם כולכם מוזמנים להשתתף. הסקרים הם:
סקר המצאות מאינות בישובכם- שמנוהל עבור מחקר דוקטורט  של טלי מגורי מהמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. במיוחד מתעניינת טלי בהמצאות או הגעת המאינה לישובים מרוחקים ממרכז הארץ.

סקר צמחים וציפורים, ראו תוצאות של סקר זה  וגלריית תמונות - הפעילו בצורת מצגת ותהנו! 

סקר חורי קינון של נקריםלתוצאות הסקר   עד כה. 

סקר לינות מקובצות. תוצאות של שנים 2013- 2015
 

 

פעילויות צפרות למבוגרים ומשפחות

הרצליה והסביבה  בהדרכת יוחאי ווסרלאוף

פתח תקווה   בהדרכת יהודית קאופמן. 
 

 אם טרם נרשמתם לרשימת התפוצה אתם מוזמנים לעשות זאת  כאן


מידע על מוצרים שלנו והנחיות רכישה

לקניה, הזמנת הדרכות, ההפעלות, הרצאות, השתלמויות, ימי שיא  ועוד פנו לשלומית   
לגיליונות קודמים של הציפורתון
להערות הארות והעברת חומרים למידעון הבא לחצו כאן

נודה לכם אם תעבירו מידעון זה גם לחבריכם

דורון להב. שלומית ליפשיץ 
המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה